- A A A +

FALA UDERZENIOWA

Jest nowoczesną, wysoce efektywną metodą leczenia.
Fale uderzeniowe przyspieszają proces zdrowienia poprzez stymulację metabolizmu i pobudzenie cyrkulacji krwi, rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów, zwiększenie produkcji kolagenu oraz zmniejszenie napięcia mięśni. Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się i wspomaga proces leczenia w obszarze poddanym terapii.

Terapia falami uderzeniowymi (SWT- Shock Wave Therapy) wykorzystuje lecznicze cechy fali akustycznej. Wysokie, skokowe ciśnienie jest uwalniane w bardzo krótkim czasie, a energia przekazywana jest do organizmu poprzez aplikator przyłożony do skóry, z którą sprzęgany jest za pomocą żelu. Dzięki penetracji fal w głąb ciała, przy odpowiednio dobranych parametrach zabiegowych, terapia jest skuteczna w leczeniu procesów chorobowych zlokalizowanych zarówno w powierzchniowych, jak i w głębszych tkankach.

 


Terapia falami uderzeniowymi swoje działanie przeciwbólowe zawdzięcza blokowaniu wyzwalania i przekazywania sygnałów bólowych poprzez nieinwazyjne drażnienie błon komórkowych
i zakończeń nerwowych. Ponadto dostarczane bodźce energetyczne stymulują metabolizm, polepszając cyrkulację krwi oraz syntezę kolagenu, co wpływa na znaczne przyspieszenie regeneracji tkanek miękkich.

 

Aparat do terapii falami uderzeniowymi firmy BTL, w którego posiadaniu jest NZOZ "Kinezis" został stworzony na podstawie najnowszych osiągnięć medycyny i techniki, poprzedzonych długoletnimi badaniami skuteczności. Terapia falami uderzeniowymi została wyraźnie potwierdzona w schorzeniach barku, biodra, kolana, bólu stóp i łokcia.

 

Zabiegi z zastosowaniem fali uderzeniowej odbywają się w odstępach 3-5-7 dniowych w zależności od schorzenia.
Dawka i energia fal uderzeniowych zależna jest od rodzaju zachorowania i głębokości leczonej tkanki, 

Po odbyciu terapii leczniczej zalecamy 2 dni prowadzić spokojny tryb życia, kiedy to pacjent przykłada lodowe kompresy. Po tych dwóch dniach można prowadzić normalny tryb życia. Po 3 tygodniach od wykonania zabiegu zezwala się na uprawianie sportu.
Terapia lecznicza za pomocą fal uderzeniowych nie ma żadnych efektów ubocznych.

 

WSKAZANIA:

Terapię falami uderzeniowymi z powodzeniem stosuje się w schorzeniach ortopedycznych, traumatologicznych, rehabilitacyjnych oraz problemach medycyny sportowej, takich jak:

– zespoły bólowe stawów, przewlekłe entezopatie,
– zespoły pourazowe związane z bólem,
– stymulacja procesu osteogenezy (zrostu kostnego),
– powtarzające się bóle mięśniowe kończyn górnych i dolnych,
– terapia powierzchniowych punktów spustowych,
– terapia głębiej położonych punktów spustowych,
– uszkodzenia ścięgien i torebek stawowych,
Bark:
– zwapnienia okołobarkowe (tendinosis calcarea),
– zespoły bolesnego barku z ograniczeniem ruchomości,
Łokieć:
łokieć tenisisty(zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej)
- łokieć golfisty (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej)
Biodro:
- zespół tarcia proksymalnego pasma biodrowo-piszczelowego,
- zapalenie przyczepu ścięgna do krętarza
- ból w okolicy pachwiny
Kolano:
– chondromalacja rzepki,
– zespół mięśnia piszczelowego przedniego,
- ból ścięgien rzepki (kolano skoczka)
- ból w przyczepach ścięgna udowego
Stopa:
– zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego
ostrogi piętowe,
zespół bolesnego ścięgna Achillesa
- dolegliwości bólowe okolicy kości śródstopia (metatarsalgia),

 

PRZECIWWSKAZANIA:

Terapia falami uderzeniowymi uważana jest przez fachowców za bardzo bezpieczną metodę stosowania bodźców fizykalnych. Jednakże, tak jak każda forma ingerencji medycznej, wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Przeciwwskazaniem do wykonania terapii falami uderzeniowymi jest:

  • aktywna choroba nowotworowa
  • osteoporoza
  • ciąża
  • rozrusznik serca (można aplikować na pozostałe obszary ciała),
  • stan chorobowy przebiegający z infekcją/gorączką
  • ogólny zły stan zdrowia i/lub wyniszczenia organizmu
  • hemofilia
  • przewlekłe stosowanie dużych dawek antykoagulantów,
  • zawał mięśnia sercowego w okresie 3 miesięcy od jego wystąpienia,
  • chrząstka wzrostowa u dzieci – za wyjątkiem terapii „jałowych martwic”

 

 

Oto przykładowe schorzenia i ich objawy  które pomogą pacjentowi smodzielnie znaleźć problem i zdiagnozować go: łokieć tenisisty, ścięgno piętowe, ostroga kości piętowej,

Łokieć tenisisty

(schorzenie występujące nie tylko wśród tenisistów)
Czy odczuwają Państwo bóle po zewnętrznej stronie stawu łokciowego? Czy w tym miejscu pojawia się obrzęk, zaczerwienienie a skóra jest cieplejsza? Czy z powodu bólu łokcia mają Państwo trudności z utrzymaniem przedmiotów w ręce, spadkiem siły mięśniowej czy skurczami? Czy dolega Państwu poranna sztywność łokcia? Czy ból ten mija w stanie relaksacji, lecz po kolejnym obciążeniu znów powraca? Jeżeli tak, to Państwo cierpią na zachorowanie zwane ?łokciem tenisisty? lub też fachowo zwane zapaleniem przyczepów zginaczy nadgarstka (nadkłykcia bocznego kości ramiennej).
Nazwa ?łokcia tenisisty? wzięła się z powodu zwiększonego występowania u osób grających w tenisa, ale przyczyną łokcia tenisisty jest przeciążanie stawu łokciowego podczas wykonywania szerokiej gamy różnorodnych czynności, więc nie tylko podczas gry w tenisa.

Dolegliwego bólu łokcia tenisisty przyprowadza pacjenta do centrum rehabilitacji z powodu bólu po zewnętrznej stronie łokcia, który promieniuje do przedramienia, jak również obrzęku i zaczerwienienia bolącego miejsca.
Leczenie tego stanu obejmuje zalecenie prowadzenia spokojnego trybu życia, niekiedy z koniecznością unieruchomienia gipsowego, przeciwzapalne maści i leki, rehabilitację, a następnie także i iniekcje tak popularnymi kortykosterydami. Pomimo zastosowania wspomnianego leczenia bardzo często dochodzi do chronicznego stanu łokcia tenisisty, które na wyżej opisane leczenie nie reaguje. Wtedy pacjentowi zaleci się operację łokcia tenisisty. Podczas tego zabiegu chirurgicznego operator odetnie wspólny przyczep zginaczy przedramienia, następnie wykona rewizję stawu, zastosuje unieruchomienie gipsowe na 14 dni i zatem następuje rehabilitacja.

Ścięgno Achillesa – zwane też ścięgnem piętowym

Czy cierpią Państwo na bóle ścięgna Achillesa? Czy ból pojawia się rano wraz z próbą zrobienia pierwszego kroku? Czy ból ten nasila się przy obciążeniu np. podczas uprawiania sportu i zatem nie mija? Czy mogą Państwo na ścięgnie Achillesa namacać wrzecionowate zgrubienie, które sprawia ból przy ucisku? Jeżeli tak, wtedy chorują Państwo na zapalenie ścięgna Achillesa lub też tzw. Achillodynię!

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa
Zapalenia ścięgna Achillesa powstają z powodu odcisków w obuwiu najczęściej podczas uprawiania sportu, a oprócz tego powoduje ich niestosowne (zbyt duże) obciążenie oraz niewyleczone urazy. Wiele tych zapaleń ma związek z ogólnym stanem zdrowia organizmu np. w wypadku reumatyków.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa
Leczenie lżejszych form zapalenia ścięgna Achillesa polega na odciążeniu, miejscowym stosowaniu przeciwzapalnych maści i fizjoterapii. Podczas takiej terapii większość zapaleń mija i nie dochodzi do tzw. chronicznego zapalenia ścięgna Achillesa. W wypadku tego poważnego zachorowania istnieje znaczne ryzyko zerwania ścięgna Achillesa ze wszelkimi nieprzyjemnymi następstwami tego ciężkiego urazu. W tej fazie zapalenia niezbędne jest skorzystanie z usług specjalisty i bezzwłoczne leczenie. Leczenie to najczęściej polega na unieruchomieniu gipsowym kończyny, a o ile nie dojdzie do poprawy, to na zabiegu operacyjnym. Podczas tego zabiegu lekarz przecina lub usuwa zmienioną z powodu zapalenia otoczkę ścięgna.

Ostroga kości piętowej

Czy odczuwają Państwo ból w pięcie? Czy przy każdym kroku dolega Państwu kłucie w środku pięty lub w jej tylnej części? Czy boli Państwa pięta po obciążeniu i także nocą? Czy z powodu porannych dolegliwości bólowych pięty mają Państwo trudności z chodzeniem? Jeżeli tak, to zaliczają się Państwo do grupy pacjentów chorujących na tak zwaną ostrogę kości piętowej!
Przyczyny zachorowania na ostrogę kości piętowej
Z zachorowaniem na ostrogę kości piętowej borykają się osoby noszące niewłaściwe obuwie oraz osoby nieustannie przeciążające pięty bądź z powodu długotrwałego stania lub też podczas uprawiania sportu. Dolegliwość ostrogi piętowej może być następstwem urazu pięty, ale także objawem zachorowania na reumatyzm.

Objawy zachorowania na ostrogę kości piętowej
Do najczęstszych objawów zachorowania na ostrogę kości piętowej zaliczamy kłujący ból w okolicy pięty, który pojawia się podczas nastąpienia, ale nierzadko również przy samym dotyku pięty i można go zlokalizować w środku pięty, ale może także rozchodzić się w kierunku podeszwy. Następnie może wystąpić zaczerwienienie pięty, obrzęk i później różne narośle w obszarze przyczepu ścięgna Achillesa.
Diagnostyka ostrogi kości piętowej
Postawienie diagnozy ostrogi kości piętowej nie jest zbytnio skomplikowane. Najczęściej do tego celu wystarczy zwyczajne zdjęcie rentgenowskie pięty. Na tym zdjęciu w obszarze podeszwy lub w
obszarze przyczepu ścięgna Achillesa można dostrzec drobną wyrośl kostną (dzióbek) ? czyli właściwą ostrogę kości piętowej.
Leczenie ogólne ostrogi kości piętowej
Leczenie ostrogi kości piętowej owiane jest mnóstwem przesądów i dlatego większość pacjentów najpierw skłonna jest do wypróbowania sprawdzonych sposobów, do których należą okłady z liści kapusty, zsiadłego mleka (maślanki) oraz płukanki z żywokostu lekarskiego. Dopiero po zawiedzeniu się na sprawdzonych metodach pacjent udaje się do lekarza specjalisty, który na początku wystawia receptę na przeciwzapalną maść i wysyła go na rehabilitację. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, wtedy lekarz rozpoczyna stosowanie kortykoidów bezpośrednio do pięty lub wysyła pacjenta na naświetlanie rentgenowskie. Wspomniany proces powtarza się w różnie długich odstępach czasu.
Ostroga kości piętowej jest częstym zachorowaniem i słabo reagującym na leczenie klasyczne. Leczenie za pomocą akustycznych fal uderzeniowych okazuje się jak na razie jedynym leczeniem ostrogi kości piętowej, które nie tylko usuwa objawy choroby, ale również ich przyczynę. Ponadto jest skuteczne także u tych pacjentów, gdzie dotychczasowe leczenie klasycznymi środkami nie przyniosło pożądanych efektów.

 

 

Zabiegi wykonywane są w siedzibie NZOZ "Kinezis" wyłącznie odpłatnie.

KOSZT 1 ZABIEGU TO 50 zł

REJESTRACJA TELEFONICZNA 530-400-430

Wszystkie prawa zastrzeżone © by Kinezis.pl | 2010